Jak co roku dopinamy częściowo III Letnie Spotkania Kameralne Wieleń 2024. Radę Programową tego wydarzenia stanowią uznani artyści Akademii Muzycznej w Poznaniu, laureaci licznych prestiżowych konkursów: Piotr Szychowski – Dyrektor Artystyczny i członkowie: Celina Kotz i Marcin Baranowski. Honorowy Patronat sprawuje Wiesław Ochman, najwybitniejszy polski śpiewak II połowy XX wieku. Festiwal organizujemy wspólnie z Nadnoteckim Centrum Kultury. Ja ze swojej strony wdzięczny jestem dyrektorowi NCK, pani Marcinowi Waśko, że jako jeden z niewielu dyrektorów takich placówek stawia na promocję rodzimej kultury i tradycji. W bieżącym roku zamierzamy przeprowadzić łącznie cztery koncerty będące jednocześnie misją, jaką sobie przyjęliśmy tworząc nasze Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Organowej i Kameralnej „Sauerianum”. Przypomnę, że jako zasadę przyjęliśmy promocję polskiej kultury i naszych talentów. Zależy nam też na występie gwiazdy, a taką niewątpliwie jest zamykająca ów festiwal solistka Teatru Wielkiego w Łodzi, Aleksandra Borkiewicz-Cłapińska, kreująca fantastyczne role na deskach teatrów polskich, europejskich i amerykańskich. Pozwolę sobie wymienić te koncerty, które już są dopięte:
a) Koncert solowy znakomitego tenora, wschodzącej gwiazdy polskiej wokalistyki, Stanisława Napierały. Aktualnie występuje na scenach Wiednia, gdzie zbiera doświadczenie i otrzymuje regularnie wspaniałe recenzje. Kiedy śpiewa tenor, to publiczność szaleje w myśl zasady, że „publika jest chora, gdy nie ma tenora”.
b) Trzeci koncert jeszcze nie jest dopięty, ale na pewno będzie to kameralistyka. Dokładną informację podam w maju. Koncert fortepianowy - Piotr Szychowski. Jeszcze nie znam repertuaru, jaki usłyszymy tego wieczoru, ale na pewno będzie to wielka przyjemność, gdyż artysta należy do najwybitniejszych pianistów swego pokolenia, a swoją grą zachwyca melomanów na wszystkich kontynentach. Mieliśmy Go przyjemność gościć już w Wieleniu, więc nie muszę więcej dodawać.
c) „Liryka, liryka, tkliwa dynamika” – niezwykle romantyczny koncert wybitnej gwiazdy Aleksandry Borkiewicz – Cłapińskiej, której przy fortepianie będzie towarzyszył mąż, Paweł Cłapiński. Coś dla zakochanych. Soprany, podobnie jak tenory zawsze obdarzane były miłością publiczności.
Wspominałem, że zapraszani przez pana Piotra Szychowskiego artyści należą do najwybitniejszych w kraju. Sami wielokrotnie koncertowali w prestiżowych salach i teatrach operowych włącznie z Carnegie Hall w Nowym Jorku.
Na tę chwilę jeszcze nie wiemy czy zorganizujemy koncert z okazji 80 rocznicy Powstania Warszawskiego. Nadal szukamy środków na ten cel.
Poniżej wspomnienie z ubiegłego roku - "Cztery pory roku" Antonio Vivaldiego - solo Celina Kotz.
Comentarios